صفحه اصلی / ذهن ثروتمند / نقدی بر کتاب ذهن ثروتمند – توماس جی استنلی

نقدی بر کتاب ذهن ثروتمند – توماس جی استنلی

نقدی بر کتاب ذهن ثروتمند - توماس جی استنلی

نقدی بر کتاب ذهن ثروتمند – توماس جی استنلی

خلاصه و نقد کتاب

ذهن ثروتمند – توماس جی استنلی

(Thomas J. Stanley)

۲۰۰۰

“ثروتمندان در خانه های دوست داشتنی که در بالاشهر قرار دارد، زندگی می کنند. آنها در زندگی رویکرد متعادلی را دنبال می کنند. از لحاظ مالی مستقل هستند و از زندگی لذت می برند. آنها که در طول چند سال میلیونر خود ساخته شده اند، فقط کار نمی کنند.”

“برخی از میلیونرها فکر می کنند ضریب هوشی آنها، یکی از عوامل موفقیت شان بوده است، گرچه بسیاری از آنها کاملا به عکس این موضوع معتقدند. “

 

در مورد نویسنده کتاب ذهن ثروتمند

توماس جی استنلی (Thomas J. Stanley)

توماس استنلی مدرک دکترای مدیریت کسب و کار از دانشگاه جورجیا دارد. او قبلا استاد بازاریابی در این دانشگاه بود. یکی از همکاران وی در این دانشگاه دیوید شوارتز، نویسنده جادوی تفکر عظیم است.

تحقیقات استنلی در مورد افراد ثروتمند از اوایل دهه ۱۹۷۰ آغاز شد. او دو کتاب بازاریابی ثروتمندان و همسایه میلیونر را نوشته است. توماس جی استنلی در آتلانتای جورجیا با همسر و دو فرزند خود زندگی می کند.

 

کتاب ذهن ثروتمند در یک جمله

انسانها با ذهن ثروتمند متولد نمی شوند. بلکه ذهن ثروتمند، مجموعه ای از نگرش ها و دانشی است که هر کسی می تواند آنها را بیاموزد.

 

کتاب های مشابه

ثروتمندترین مرد بابل – نوشته جورج اس کلاسون

راه ثروت – بنجامین فرانکلین

پدر پولدار، پدر فقیر – رابرت کیوساکی

ساخت امریکا – سام والتون

 

برای-پولدار-شدن-قبل-از-داشتن-یک-شغل-خوب-باید-ذهن-ثروتمند-داشته-باشید
ناپلئون هیل : برای پولدارشدن قبل از داشتن یک شغل خوب باید ذهن ثروتمند داشته باشید

 

توماس جی استنلی (Thomas J. Stanley)

کتاب همسایه میلیونر، پرفروش ترین اثر توماس استنلی بود، که در آن غیر منتظره ترین تصویر از میلیونرهای آمریکا را به تصویر کشید. کتاب ذهن ثروتمند نگرشی متفکرانه و روشنگر به روانشناسی میلیونرها داشته، و به نگرش ها و باورهایی می پردازد که این افراد را از لحاظ مالی مستقل کرده است.

این کتاب شامل تحقیق روی گروهی از  میلیونرهای آمریکایی است که بیش از ۱۰ میلیون دلار (به پول ما حدود ۳۰ میلیارد تومان) درآمد خالص داشته اند. توماس استنلی ۷۳۳ میلیونر آمریکایی را در یک اتاق دور هم جمع می کند و از آنها می پرسد:

آیا امکان دارد هم زندگی خوب و متعادل داشت و هم میلیونر بود؟

پاسخ جالب توماس استنلی به این پرسش را بخوانید:

درست است که پول نمی تواند شادی را بخرد، اما میلیونرها شاید بیشتر از بقیه می دانند که بهترین چیزها در زندگی رایگان هستند.

میلیونرها در اوقات غیرکاری، به مکان ها و مناطق جالب می روند یا تفریحات لوکس و گرانی می کنند. اغلب میلیونرها ترجیح می دهند با خانواده و دوستان خود باشند. در غیر این صورت، در فعالیت های گروهی و اجتماعی شرکت می کنند یا ورزش هایی مانند گلف بازی می کنند. بسیاری از میلیونرها زیاد برای روابط شخصی خود خرج نمی کنند. گرچه خسیس هم نیستند.

 

کار، کار، کار

فرمول کسب درآمد دائمی و زندگی لذت بخش ساده است: کاری را انجام دهید که عاشق آن هستید.

هرچه کار خود را بیشتر دوست داشته باشید، احتمال بیشتری دارد که در آن کار مهارت بیشتری کسب کرده و پول بیشتری بدست آورید. همچنین احتمال بیشتری دارد که با افزایش مهارت ها، دانش و ارتباطات خود در آن زمینه، کسب و کار سودآوری برای خود ایجاد کنید.

میلیونرها حتی اگر فرصتی را در قطعات یدکی کامیون یا کارواش ببینند، دست به کار می شوند و برای آنها مهم نیست دیگران چه فکری می کنند. این طرز فکر را با طرز فکر افرادی مقایسه کنید که به کاری که انجام می دهند علاقه ای ندارند، اما با این وجود می خواهند این کار آنها را به استقلال مالی و شغلی برساند.

اتفاقا، این طرز فکر آنها را به شغل ها و کارهای مشابهی می کشاند، که در آنها رقابت سختی وجود دارد. اما میلیونرها طرز فکر متفاوتی دارند: آنها به دنبال چیزهایی می گردند که بقیه بدانها توجهی نمی کنند. پس این موارد را دقیق بررسی می کنند و کسب و کار سودآوری از دل آنها بیرون می کشند.

هنوز هم شغل دلخواه خود را پیدا نکرده اید؟ برخلاف دیدگاه رایج که بعد از مدرسه یا دانشگاه سراغ کاری بروید، به آن بچسبید، و آن را بخوبی انجام دهید، میلیونرها شغل های زیادی داشته اند و قبل از اینکه شغل دلخواه خود را پیدا کنند، تجارب زیادی کسب کرده اند. توماس استنلی با توجه به تحقیقات خود نتیجه گیری می کند اگر فردی در یک موقعیت و یک کار مشخص باقی بماند، تشخیص فرصت های سودآور برای او دشوار خواهد بود.

 

ریسک، پاداش و خودباوری

توماس استنلی به رابطه خوب ریسک پذیری و موفقیت مالی اشاره می کند. در حالی که خیلی از افراد شروع یک کسب و کار را ریسک بزرگی می دانند، اما میلیونرها و افرادی که از نظر مالی موفق هستند، کار برای دیگران (از جمله کارمندی و استخدام) را ریسک دار می دانند. اگر برای دیگران کار کنید، برای امرار معاش خود به کارفرمای خود وابسته خواهید بود، و درآمد شما بستگی به زمانی دارد که برای کارتان می گذارید. میلیونرها تمایل دارند حرفه ای را انتخاب کنند که هیچ محدودیتی برای میزان درآمدی که می توانند کسب کنند، وجود نداشته باشد.

شما حتی اگر پزشک، وکیل، حسابدار باشید یا فردی که تجربه موفقی در شرکت های بزرگ داشته، باید در ازای زمانی که می گذارید، و خدمتی که انجام می دهید، پول دریافت کنید. در هر لحظه، باید روی یک مشتری زمان صرف کنید.

اما اگر کارفرما باشید، می توانید از زمان دیگران به عنوان اهرم استفاده کنید و ده ها برابر درآمد بیشتری کسب کنید.

یکی از جذاب ترین فصل های کتاب ذهن ثروتمند مربوط به ارتباط بین شجاعت و ثروت است. میلیونرهایی که استنلی روی آنها تحقیق کرده در یک چیز مشترک هستند: اعتقاد به توانایی خود برای ثروت آفرینی و پول درآوردن. مردم بدون هدف در مورد اهمیت سرمایه گذاری در بازار سهام صحبت می کنند، اما، همانطوریکه استنلی به درستی اشاره می کند، افراد کمی به منبع ثروت فکر می کنند: یعنی ایده ای که چند نفر آن را به یک کسب و کار تبدیل کرده اند.

ثروتمندان واقعی به جای شانس و قرعه کشی و … روی شرکت های دولتی که هیچ وقت اطلاعات کاملی ندارند، روی ایجاد یک کسب و کار موفق تمرکز می کنند.

شاید فکر کنید این روش، مثل قرار دادن تمام تخم مرغ ها در یک سبد باشد، اما این تخم مرغ ها حکم شاهین را دارند.

 

مدرسه یا دانشگاه

بیشتر میلیونرهای خود ساخته در مدرسه و دانشگاه، بهترین دانش آموز یا دانشجو نبوده اند. آنها بیشتر در مدرسه یا دانشگاه یاد گرفته اند که چگونه انسانها را ارزیابی کنند و با آنها کنار بیایند. همچنین یاد گرفته اند کار و تلاش زیاد باعث موفقیت عظیمی می شود. حتی مطالعات دانشگاهی نشان داد، بسیاری از این افراد، آی کیوی لازم برای رفتن به دانشگاه پزشکی یا وکیل شدن را ندارند.

این حرف ها، آنها را برای موفقیت مصمم تر کرد.

به عبارت دیگر، می خواستند ارزش خود را به دیگران اثبات برسانند. و در نهایت، در ارتباطات و  کشف فرصت ها بسیار خوب عمل کردند.

مردم اغلب موفقیت را شانسی می دانند، اما میلیونرهایی که استنلی روی آنها تحقیق کرد،

گفتند شانس عامل مهمی در موفقیت شما به شمار نمی آید. تمام این میلیونرها اتفاق نظر داشتند: هر چه سخت تر و بیشتر کار کنید، شانس موفقیت شما بیشتر می شود.

 

همسر

۹۰ درصد میلیونرهایی که ازدواج کرده بودند، اظهار کردند ازدواج نقش مهمی در موفقیت آنها داشته است: همسر، مشاور صادق و حامی روانی خوبی برای شماست.

اکثر میلیونرها پس از عشق، زیبایی، و منافع مشترک، فاکتورهای دیگری را موقع انتخاب همسر در نظر می گیرند: اخلاق، صداقت و راستی، و حتی دلسوزی و مهربانی.

ظاهرا همسر میلیونر ها دارای ویژگی هایی هستند که برای راه اندازی یک کسب و کار مفید است: باهوش، صادق، قابل اعتماد، بشاش.

میلیونرها شرکای مادام العمر خود را با دقت انتخاب می کنند، چون می دانند موفقیت آنها را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

نکات ریز ولی مهم

ثروتمند شدن پس از رعایت مجموعه ای از عادات و روش انجام کارها رخ می دهد. شاید فکر کنید این موارد اهمیت زیادی ندارند، و بسیاری از ما آنها را انجام نمی دهیم و رعایت نمی کنیم:

 

  • خرید وسایل دست دوم و مناسب، به جای خرید مداوم وسایل ارزان تر
  • به قول ضرب المثلی : اینقدر پولدار نیستم که کالاهای ارزان قیمت بخرم ، کالاهای ارزان قیمت بی کیفیت هزینه بیشتری برایتان به همراه دارد.
  • خرید وسایل خانگی از فروشگاه هایی که تخفیف می دهند. نیمی از میلیونرهایی که مورد بررسی قرار گرفته بودند، همیشه قبل از رفتن به سوپرمارکت لیست خرید آماده کرده بودند.
  • اغلب میلیونرهای بررسی شده، بیش از ۴۱ هزار دلار برای خرید ماشین هزینه نکرده بودند (این میلیونرها بیشتر ماشین های دست دوم و مناسب را با قیمت کمتر از این رقم خریداری کرده بودند). همچنین بیش از ۳۸ دلار برای سلمانی و کوتاه کردن مویشان هزینه نکرده بودند.
  • میلیونرها افراد مقتصدی هستند، اما کارها را خودشان انجام نمی دهند. آنها از افراد دیگر برای کارهایی مانند نقاشی خانه شان استفاده می کنند چون می دانند بهتر است وقت خود را صرف تمرکز روی سرمایه گذاری خود بکنند. آنها بهترین متخصصان را جهت امور مالیاتی و مسائل حقوقی خود استخدام می کنند. شرکت های حقوقی و حسابداری بزرگ، برای آنها هزینه بیشتری دارد، اما مشاوره های بهتر آنها در دراز مدت، این هزینه ها را کاهش می دهد.

 

نقدی بر کتاب ذهن ثروتمند - توماس جی استنلی 2
پاول کلیدرو مغز شما موتور اصلی ثروت آفرینی تان است

سخن نهایی

کتاب ذهن ثروتمند می توانست ویراستاری بهتری داشته باشد (جملات و عبارت های تکراری زیادی دارد)، اما شامل نکات خوبی در مورد سرمایه گذاری، نکات و مطالب مفیدی از جمله پنج فاکتور مهم موفقیت مالی از نظر میلیونرها، و داستان های جالبی از میلیونرهاست.

واقعا ذهن ثروتمند چیست؟

این نیست که در زندگی صرفه جویی کنید و پول را خدای خود بدانید. بلکه امور مالی زندگی خود را به دست بگیرید. سبک زندگی میلیونرها نشان می دهد آنها استانداردهایی برای زندگی دارند.

یک ذهن ثروتمند بر این باور است که “اگر بر روی داشته هایی که در زندگی خود دارید، و فروانی به جای محدودیت تمرکز کنید، کائنات بیشتر و بیشتر به شما خواهد بخشید. ”

میلیونرها نه تنها پول زیادی دارند، بلکه عاشق کاری که می کنند هستند.

اغلب افراد فکر می کنند، البته که میلیونرها کار خود را دوست دارند، چون می توانند هر چیزی که میخواهند انجام دهند. اما دقت نمی کنند که در مرتبه اول، عشق و علاقه به کارشان بود که باعث شد ثروتمند شوند.

درباره

آکادمی رشد در زمینه های راه اندازی کسب و کار اینترنتی، توسعه کسب و کار اینترنتی، بازاریابی اینترنتی، ایجاد سیستم کسب و کار و توسعه کسب و کار ، سئو، رشد فردی و حرفه ای و آموزش سرمایه گذاری فعالیت می کند و تابحال دوره های جامع صفر تا صد کسب و کار اینترنتی، هوش رقابتی، موفقیت با مدیتیشن، جادوی پیام های پنهان، راه اندازی سایت با وی پی اس و میلیونر دیجیتالی را با هدف موفقیت شما در کسب و کار اینترنتی، رشد فردی و کسب درآمد از اینترنت تهیه کرده است.

داغ ترین ها

ثروت خالص شما چقدر است؟ + ثروتمند واقعی کیست؟

ثروت خالص شما چقدر است؟ + ثروتمند واقعی کیست؟

ثروت خالص شما چقدر است؟ + ثروتمند واقعی کیست؟ شاید تا به حال بارها برایتان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =